Jak urządzić pokój niemowlaka

Jedną z najważniejszych decyzji przy urządzaniu przestrzeni dla niemowlaka jest podjęcie decyzji o tym, czy mały człowiek będzie przebywał z rodzicami czy też dostanie oddzielny pokój. W tym drugim przypadku niezwykle ważne jest jego odpowiednie umeblowanie i wyposażenie. Sam remont lub odświeżenie należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem – aby maluch nie był narażony na zapach lakierowanej podłogi lub świeżo malowanych ścian. Aranżacja wnętrz przeznaczonych dla najmłodszych to niezwykle przyjemne zajęcie. Oto kilka wskazówek, którymi należy się kierować podczas planowania i wykonywania tych czynności.

Meble

Wyposażenie pokoju niemowlaka wcale nie musi składać się z wielu elementów. W tym przypadku wystarczy kilka niezbędnych mebli oraz dodatków, które ułatwią opiekę nad maluchem. W pokoju małego człowieka powinno znaleźć się łóżeczko (ewentualnie kołyska), przewijak oraz szafa lub komoda, która posłuży do przechowywania ubranek, kocyków, zabawek i różnego rodzaju akcesoriów. Przy większej przestrzeni podstawowy wystrój można uzupełnić wygodnym fotelem dla mamy (niezbędnym podczas karmienia), podnóżkiem, podręczną szafką i lampką.

Spokojna kolorystyka

Pokój niemowlaka to miejsce, w którym mały człowiek przede wszystkim śpi i odpoczywa. Dlatego też jego otoczenie powinno mu to umożliwić. W pokoju noworodka warto zastosować jasną i spokojną kolorystykę, która ułatwi zrelaksowanie i spokojne zaśnięcie. Wyraziste i ciemne barwy nadają wnętrzu specyficznego zabarwienia, co czasami może być nadmiernie męczące. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianach wesołych naklejek – na przykład odzwierciedlających bohaterów z bajek.

Bezpieczeństwo

Podstawowym wyznacznikiem urządzania pokoju niemowlęcego powinno być bezpieczeństwo. Meble i akcesoria dziecięce muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów oraz zaopatrzone w odpowiednie atesty dopuszczające je do użytku. Praktycznym pomysłem jest przymocowanie mebli do ściany, co zapobiegnie ich przewróceniu (zwłaszcza w sytuacji, gdy maluch zacznie raczkować i poznawać otaczający świat).

Urządzenie pokoju niemowlaka to wyzwanie każdego rodzica, który pragnie zapewnić dziecku komfortową i wygodną przestrzeń. Urządzając to miejsce warto zachować wszelkie standardy wygody i bezpieczeństwa – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *