Jak wybierać karnisze

Wybór konkretnego karnisza to często ostania rzecz, o jakiej myśli osoba remontująca lub urządzająca mieszkanie. A tymczasem tak niepozorne wyposażenie, jakim jest karnisz może w dużym stopniu zadecydować o wyglądzie i charakterze danego wnętrza. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Oto kilka rad.

Pojedynczy czy podwójny

Jednym z podstawowych kryteriów doboru karniszy powinno być jego przeznaczenie. W tym przypadku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w danym oknie będą wisieć jedynie firanki bądź zasłonki czy też obie jednocześnie. W przypadku skromnej dekoracji wystarczy karnisz pojedynczy, na którym można zawiesić jedną z wyżej wymienionych ozdób. Natomiast aranżacja wnętrz bazująca na równoczesnym zawieszeniu firanki i zasłonki wymaga karnisza podwójnego, który składa się z dwóch równoległych rzędów zawieszek lub popularnych żabek. Karnisz podwójny będzie też konieczny w sytuacji, gdy właściciel mieszkania zamarzy o dwóch dekoracyjnych tkaninach, czyli tak zwanych podwójnych zasłonach.

Karnisz a charakter wnętrza

Stylizacja i wyposażenie danego wnętrza powinny w dużym stopniu determinować wybór konkretnego karnisza. We wnętrzach charakteryzujących się przepychem oraz dużą ilością elementów dekoracyjnych i ozdobnych najlepiej sprawdzą się modele proste, które nieco stonują wyszukany styl. Natomiast wnętrza minimalistyczne bądź pozbawione wyrazu można ozdobić finezyjnym karniszem, który nada pomieszczeniu oryginalnego i niebanalnego charakteru. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na materiał wykonania – karnisze metalowe sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych, minimalistycznych i nowoczesnych, natomiast karnisze drewniane dobrze będą wyglądać we wnętrzach tradycyjnych i rustykalnych.

Karnisze to jeden z podstawowych elementów każdego mieszkania. I chociaż czasami są niemal niewidoczne, to trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek lokum pozbawione karniszy. Warto na ich wybór poświęcić nieco czasu, gdyż dobrze dobrane karnisze będą pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *