Podstawowe rodzaje wanien

Jednym z podstawowych elementów urządzania łazienki jest wyposażenie jej w podstawowe elementy służące do higieny. Swoich zwolenników mają zarówno kabiny prysznicowe, jak i wanny – chociaż te drugie wciąż cieszą się większą popularnością. Ilość dostępnych na rynku wanien jest tak duża, iż z odpowiednim wyborem nie powinno być żadnego wyboru.

Kształt wanny

Wiele osób projektujących wystrój wnętrz łazienkowych zastanawia się nad kształtem wanny idealnej. W tym przypadku powinny decydować nie tylko upodobania samego użytkownika, ale także kształt i rozmiar łazienki. Wśród najbardziej popularnych modeli można wymienić:

  • wanny prostokątne (stanowiące wyposażenie największej ilości łazienek)

  • wanny narożne (trójkątne, pięciokątne lub sześciokątne, symetryczne lub asymetryczne, z lekko zaokrąglonym frontem)

  • wanny okrągłe (często montowane na środku pomieszczenia)

  • wanny owalne (mogą być przyścienne lub wolnostojące)

Wybór kształtu wanny warto dostosować do rozmiarów łazienki – modele owalne i okrągłe sprawdzą się jedynie w pomieszczeniach charakteryzujących się sporym metrażem.

Materiał

Istotnym kryterium decydującym o wyborze wanny może być materiał, z którego została ona wykonana. Tutaj najbardziej popularne są trzy modele:

  • wanny akrylowe (gładkie, przyjemne w dotyku, izolujące ciepło, ciche i łatwe w czyszczeniu)

  • wanny żeliwne (niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia, zimne w dotyku, ale długo utrzymujące temperaturę wody)

  • wanny stalowe (wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale głośne i słabo izolujące ciepło)

Coraz większą popularnością wśród Polaków zaczynają cieszyć się wanny wykonane ze sztucznego marmuru. Takie modele są solidne, trwałe, dźwiękoszczelne, ciepłe w dotyku, długo izolujące ciepło, a jednocześnie niezwykle stylowe i eleganckie.

Każda osoba decydująca się na zakup wanny powinna dobrać ją do konkretnej łazienki i indywidualnych upodobań. Na szczęście sklepy oferują niezwykłą różnorodność w tym zakresie, co sprawia, iż wybór jest naprawdę duży.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *